12.11.2019 року в СП «Міська поліклініка №3» До Всесвітнього  Дня боротьби з цукровим діабетом було проведено акцію «Діабет під контролем».

Під час акції вимірювався артеріальний тиск, визначався рівень глюкози в крові глюкометром у осіб з групи ризику на цукровий діабет, розповсюджувались брошурки та буклети щодо особливості харчування та профілактики цукрового діабету. Було обстежено 42 особи. Пацієнти з підвищеним рівнем глюкози скеровувалися на консультацію та дообстеження до лікаря ендокринолога.

Адже своєчасне виявлення та лікування цукрового діабету сприяє продовження тривалості та покращує якість життя пацієнтів.

 Діабет під контролем.

Що потрібно знати про цукровий діабет. 

Цукровий діабет (ЦД) – це хронічне захворювання, що характеризується підвищеним рівнем глюкози (цукру) в крові і виникає коли підшлункова залоза не виробляє достатню кількість гормону – інсуліну, або якщо організм не може ефективно використовувати вироблений підшлунковою залозою інсулін (інсулінорезистентність). Інсулін виконує велику функцію з контролю переробки глюкози у всіх клітинах і тканинах організму. 

Фактори ризику, які впливають на розвиток ЦД:

-         Генетична схильність – наявність діабету у найближчих родичів, ризик виникнення ЦД дуже високий.

-         Зайва вага, ожиріння та малорухомий спосіб життя.

-         Захворювання підшлункової залози, що супроводжується ураженням β-клітин (панкреатит, рак підшлункової залози).

-         Хронічні стреси, нервові зриви, обтяжуючі чинники, що сприяють прогресуванню захворювання і є пусковим механізмом початком хвороби при спадковій схильності і надмірній масі тіла.

-         Вірусні інфекції (вітряна віспа, краснуха, гепатит).

-         Високий артеріальний тиск, підвищення рівня холестерину в крові та вживання великої кількості жирної їжі.

-         Вік. З віком ризик захворіти ЦД збільшується.

-         Шкідливі звички: тютюнопаління, вживання алкоголю.

Вищевказані фактори ризику піддаються корекції за допомогою модифікації способу життя та призначення відповідної терапії. 

Перелік симптомів, при наявності яких слід негайно звернутись до лікаря:

Підвищена спрага, частий сечопуск, сухість чи свербіж шкіри, втрата ваги, погіршення зору, загальна слабкість та швидка втома свідчать про перші ознаки розвитку ЦД, при яких слід негайно звернутись до лікаря.

Іноді захворювання може розвиватись безсимптомно, наголошує лікар-ендокринолог СП "МП №3" Уляна Дем’янчук, а тому потрібно профілактично контролювати рівень глюкози в крові – 1 раз на рік, а особам із груп ризику – 2 рази на рік.

Для встановлення діагнозу ЦД необхідно визначити рівень глюкози в крові. При підвищеному показнику глюкози, слід негайно звертатись до лікаря для дообстеження і отримання наступних рекомендацій.

Без належного контролю хвороба може призвести до прогресування розвитку ураження органів зору, нирок, периферичних нервів та серцево-судинної системи.  

Своєчасне раннє виявлення та лікування ускладнень сприяє подовженню тривалості життя, зменшенню інвалідизації та покращення якості життя пацієнтів.